Co to jest Mini Casco i komu się opłaca?

Charakter ubezpieczeń typu autocasco

Ubezpieczenie autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym i chroni pojazdy określone w umowie w przypadku uszkodzenia pojazdu przez zderzenie z winy ubezpieczającego, lub osoby trzecie, pożaru, wybuchu, zatopienia, nagłego działania czynnika termicznego lub chemicznego pochodzącego z zewnątrz pojazdu, kradzieży pojazdu lub jego części.

W coraz większej liczbie ubezpieczalni można wybrać jeden z dwóch podstawowych wariantów ubezpieczeniowych:

  •  maxi casco, czyli pełną ochronę pojazdu w przypadku powstania w nim szkody częściowej lub całkowitej (czyli w przypadku kradzieży pojazdu, jego całkowitego zniszczenia lub takiego uszkodzenia, którego orientacyjny koszt naprawy przekracza 70% wartości rynkowej pojazdu z dnia szkody)
  • mini casco, czyli ochronę pojazdu za niewielką cenę w przypadku powstania w nim szkody całkowitej.

Co charakteryzuje Mini Casco?

Mini Casco w większości ubezpieczalni obejmuje wyłącznie następujące zdarzenia:

  • wypadek z winy kierowcy, jeżeli koszt naprawy pojazdu przekracza 70% jego wartości (tzw. szkoda całkowita),
  • kradzież samochodu.

Jak widać, zakres ubezpieczenia w wariancie Mini Casco, w porównaniu do typowego Auto Casco, obejmującego niemal wszystkie możliwe uszkodzenia pojazdu, jest bardzo ograniczony. Z drugiej jednak strony, ubezpieczenie Mini Casco nie obejmuje jedynie kradzieży jego części i napraw pojazdu poniżej 70% wartości pojazdu. Z tego punktu widzenia, okazuje się to poważną zaletą, bowiem większość ubezpieczonych w obawie przed utratą zniżek i tak nie zgłasza drobniejszych kradzieży i uszkodzeń (jak lusterka czy pojedyncze szyby). Co klient otrzymuje w zamian za to ograniczenie minimalnej wartości szkody? Odpowiedź jest prosta: Mini Casco jest znacznie tańsze od Auto Casco (Maxi Casco).

Do kogo skierowane jest Mini Casco? Komu się Mini Casco opłaca?

Podstawowym ograniczeniem dostępności Auto Casco w wariancie Maxi jest jego koszt. Ubezpieczenie nawet niezbyt luksusowego pojazdu przez posiadacza pełnych zniżek jest bardzo kosztowne, a zdobycie zniżek jest zazwyczaj długotrwałe, bowiem nie każda ubezpieczalnia umożliwia przeniesienie zniżek z OC na AC. Ubezpieczalnie wprowadzają też dodatkowe ograniczenia co do wieku pojazdu i jego właściciela, co często czyni operację niemożliwą lub skrajnie nieopłacalną.

Mini Casco skierowane jest przede wszystkim do osób rozpoczynających swoją przygodę z własnym samochodem lub takich które nie posiadają, lub posiadają niskie zniżki na AC. Zauważyć też należy, że atrakcyjność ubezpieczenia Mini Casco rośnie wraz ze spadającą wartością samochodu. Zapłacenie ponad tysiąca złotych (ceny od 1.200 zł do ponad 4 tys.!) za ubezpieczenie dziesięcioletniego VW Passata 1.9 o wartości od 13 do 20 tys zł jest raczej marną inwestycją. W skrajnym przypadku jest to prawie 1/3 wartości auta. Mini Casco w kwocie kilkuset złotych (nawet już od 500 zł) zabezpieczy przed najczęstszą przykrością spotykającą posiadacza takiego auta – kradzieżą i pozwoli spokojnie spać.

Co sprawdzić wykupując ubezpieczenie Mini Casco?

Ubezpieczyciele oferują różnego rodzaju Mini Casco. Zapytaj:

  • czy możesz przenieść zniżki z OC na Mini Casco,
  • czy możesz później przenieść zniżki z Mini Casco na Maxi Casco,
  • czy przedłuża bezszkodowość Auto Casco,
  • czy ubezpieczenie obowiązuje za granicą,
  • jaki jest udział własny.

I na koniec zastanów się ile jest warty Twój spokojny sen.

Reklamy

About ubezpieczalnie

Ubezpieczenia OC, AC, na życie. Kredyty, konta, OFE.

Posted on 2011/10/09, in Ubezpieczenia komunikacyjne and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Możliwość komentowania Co to jest Mini Casco i komu się opłaca? została wyłączona.

Możliwość komentowania jest wyłączona.